Regionale tovholdere

De regionale tovholdere har det praktiske ansvar for driften af lærings- og kvalitetsteamet.

Hver region har en regional tovholder. De regionale tovholdere sikrer løbende udveksling af resultater og erfaringer mellem de deltagende enheder og afrapportere til Styregruppen for Lærings- og Kvalitetsteams og Temagruppen for Kvalitet. De regionale tovholdere arbejde tæt sammen med sekretariatet og de regionale kvalitetsorganisationer.

 

Region Midtjylland

Karungyi Ajule Buga
AC-fuldmægtig

Tilknyttet LKT Palliation og Hoftenære Lårbensbrud

Mail: Karungyi.Buga@stab.rm.dk
Tlf: 21 62 01 03

 

Lica Nyerup Hansen
AC-fuldmægtig

Tilknyttet LKT Antibiotika

Mail: licjoh@rm.dk
Tlf: 21 70 21 77

 

Lone Flarup
Sundhedsfaglig konsulent

Tilknyttet LKT Apopleksi, Akut kirurgi, Børnediabetes og ADHD, børn og unge

Mail: Lone.Flarup@stab.rm.dk
Tlf: 24 85 47 52

Region Sjælland

Nynne Dreyer Nies
Specialkonsulent

Mail: ndn@regionsjaelland.dk
Tlf: 51 72 87 75

Region Hovedstaden

Helle Boelsmand Bak
Chefkonsulent

Mail: helle.bak@regionh.dk

Direkte: 38 66 60 59
Mobil: 21 13 67 22

 

Suzanne Trolle
Sundhedsfaglig Specialkonsulent

Tilknyttet LKT Apopleksi og Hoftenære Lårbensbrud

Mail: suzanne.trolle@regionh.dk
Tlf: 33 86 60 58

 

Bo Hempel Sparsø
Overlæge

Tilknyttet LKT Palliation, Hoftenære Lårbensbrud og Akut Kirurgi

Mail: bo.hempel.sparsoe@regionh.dk
Tlf: 38 66 60 79
Mobil: 20 31 00 33

 

Inger Margrete Siemsen
Sundhedsfaglig chefkonsulent

Tilknyttet LKT Palliation og Akut Kirurgi

Mail: inger.margrete.siemsen@regionh.dk
Tlf.: 38 66 60 73
Mobil: 61 24 27 39

 

Sara Haurum Rasmussen

Tilknyttet LKT Børnediabetes

Mail: sara.haurum.rasmussen.01@regionh.dk
Tlf.: -
Mobil: -

 

Region Syddanmark

Maria Frank
Specialkonsulent, Kvalitet og Forskning

Mail: maria.frank@rsyd.dk
Telefon: 24 75 73 11 

Region Nordjylland

Monica Guldager Terkelsen
Kvalitetskonsulent

Mail: mote@rn.dk
Telefon: 29 62 99 85

 

Stine Christensen
Kvalitetskonsulent

Tilknyttet LKT Hoftenære Lårbensbrud

Mail: stch@rn.dk
Telefon: 51 50 23 15